Uzależnienie od narkotyków to niezwykle niebezpieczny nałóg, który rujnuje zdrowie oraz psychikę osoby chorej i niszczy jej relacje z najbliższymi. Nieleczone uzależnienie od substancji psychoaktywnych może prowadzić do depresji, bezdomności, a nawet śmierci. By odzyskać kontrolę nad swoim życiem, osoba uzależniona musi, najlepiej z własnej woli, podjąć terapię uzależnień. Pierwszym etapem leczenia jest detoks narkotykowy. Niektóre osoby uzależnione czują się na tyle silne psychicznie, że podejmują próby odtrucia narkotykowego w warunkach domowych. Inne od razu wybierają ośrodek leczenia uzależnień. Jeśli przygotowujesz się do detoksu narkotykowego, przeczytaj ten tekst, by dowiedzieć się, jak powinien być on przeprowadzony i gdzie możesz udać się po pomoc.
Czy samemu da się wyjść z uzależnienia od narkotyków?
Wiele osób uzależnionych od narkotyków z różnych powodów obawia się leczenia uzależnień w specjalnych ośrodkach. Taka postawa może być podyktowana ogólną nieufnością do lekarzy, negatywnymi opiniami zasłyszanymi od znajomych czy wizją ośrodków odwykowych rodem z filmów grozy. Chorzy często szukają więc innych sposobów na odstawianie narkotyków, z pominięciem terapii uzależnień. W teorii zerwanie z nałogiem bez pomocy ze strony specjalistów jest możliwe, ale praktyka pokazuje co innego. Mimo szczerych chęci samodzielne próby wychodzenia z uzależnienia rzadko kończą się sukcesem. Osoby uzależnione na ogół ponoszą porażkę już na etapie odtrucia narkotykowego we własnym domu.
Czy odtrucie narkotykowe w domu ma sens?
Detoks narkotykowy w warunkach domowych zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych efektów. Największym wrogiem, z którym osoba uzależniona musi podjąć walkę jest głód biochemiczny. W przypadku domowego detoksu narkotykowego objawy głodu narkotykowego są tak dojmujące, że w pewnym momencie chory po prostu się poddaje i sięga po substancje psychoaktywne w celu uśmierzenia bólu i cierpienia.
Dostęp do narkotyków we własnym domu jest łatwiejszy niż w szpitalu czy w specjalistycznym ośrodku uzależnień. Osoba uzależniona od początku choroby ukrywa narkotyki w najróżniejszych miejscach, by pozostali domownicy nigdy ich nie znaleźli. Nawet jeśli przed rozpoczęciem detoksykacji narkotykowej chory przyzna się bliskim, gdzie schował narkotyki, w momencie, gdy wystąpi głód narkotykowy, prawdopodobnie podejmie desperackie próby ponownego zdobycia substancji psychoaktywnych.
Osoba uzależniona w czasie odtruwania organizmu potrzebuje całodobowej opieki. Bliscy, towarzyszący choremu w trudnych chwilach, mimo szczerych chęci nie będą w stanie go upilnować. Gdy pojawią się silne bóle mięśni, bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz inne objawy zespołu abstynencyjnego, narkoman zrobi wszystko, by zażyć choć niewielką dawkę substancji psychoaktywnych. Wystarczy moment nieuwagi ze strony opiekuna, jak krótka drzemka czy wizyta w toalecie, by oczyszczanie organizmu zakończyło się fiaskiem.
Czy odtrucie narkotykowe w domu jest bezpieczne?
Detoksykacja narkotykowa w domu ma niewielkie szanse powodzenia, a oprócz tego może być zwyczajnie niebezpieczna. Objawy zespołu abstynencyjnego, takie jak zaburzenia snu, drżenie i bóle mięśni czy wymioty łagodzi się przy pomocy środków farmakologicznych. Bez fachowej opieki medycznej trudno jednak dobrać odpowiednie dawki leków. Co więcej, niektóre środki farmakologiczne uśmierzające skutki odstawienia narkotyków same mogą działać uzależniająco, jeśli nie zostaną odstawione we właściwym momencie. Warto mieć ponadto świadomość, że nie da się przewidzieć konkretnych objawów zespołu abstynencyjnego, bo są one inne u każdego chorego. W warunkach domowych niemożliwe jest przygotowanie się na każdą ewentualność.
Domowy detoks narkotykowy stwarza zagrożenie zarówno dla samej osoby uzależnionej, jak i dla bliskich, którzy się nią opiekują. Wybrane objawy odstawienia narkotyków, jak silny ból czy omamy wymagają natychmiastowej opieki medycznej. Usuwanie toksyn może wywołać też stany lękowe oraz myśli samobójcze. U chorych, którzy przeprowadzają detoks narkotykowy bez obecności bliskich, już sama procedura może zakończyć się więc tragicznie. Zespół odstawienia w niektórych przypadkach objawia się atakami psychozy lub agresji, co jest z kolei niebezpieczne dla osób przebywających w otoczeniu chorego.
Dlaczego warto zgłosić się na odtrucie w specjalistycznym ośrodku uzależnień?
Detoks narkotykowy w prywatnym ośrodku leczenia narkomanii jest dużo bardziej skuteczny od oczyszczania organizmu w warunkach domowych. Leczenie w takim miejscu eliminuje zagrożenie sięgnięcia po substancje psychoaktywne w chwili słabości. Prywatne ośrodki oferują pacjentom komfortowe warunki w postaci wygodnych pokoi, których wystrój przypomina hotel o wysokim standardzie. Nad procesem odtruwania organizmu w naszym ośrodku przez całą dobę czuwa personel medyczny, który monitoruje stan pacjenta i w razie potrzeby podaje środki łagodzące objawy odstawienia uzależniającej substancji.
Profesjonalna opieka medyczna znacznie zwiększa szanse na to, że odtrucie narkotykowe zakończy się powodzeniem. Obecność lekarza i pielęgniarki podczas detoksu narkotykowego minimalizuje ból i sprawia, że proces wychodzenia z nałogu staje się łatwiejszy tak fizycznie, jak i psychicznie. Mimo wszystko trzeba jednak pamiętać, że poprawnie przeprowadzony detoks narkotykowy jest jedynie wstępem do dalszej terapii uzależnienia od narkotyków.
Jakie środki farmakologiczne wspomagają detoks narkotykowy?
W czasie detoksu narkotykowego osoba uzależniona otrzymuje szereg leków mających przywrócić równowagę elektrolitową w wyniszczonym organizmie. W celu wzmocnienia oraz regeneracji organizmu w formie kroplówek podaje się m.in. witaminy oraz sole mineralne. Na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta personel medyczny dostosowuje ponadto dawki leków, których celem jest neutralizowanie przykrych skutków odstawienia substancji psychoaktywnych. Są to m.in. środki przeciwbólowe, przeciwskurczowe oraz uspokajające.
Ile wynosi średni czas trwania odwyku narkotykowego?
Trudno określić dokładny czas trwania detoksu narkotykowego, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Usuwanie toksyn z organizmu na ogół nie zajmuje dłużej niż 3-5 dni. W zależności od stopnia uzależnienia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta okres ten może zostać nieznacznie zmodyfikowany, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Po detoksykacji narkotykowej pacjent przystępuje do dalszej terapii uzależnień, która w naszym ośrodku trwa przez okres kilku tygodni.
Ile kosztuje detoks narkotykowy?
Cena odtrucia narkotykowego oraz dalszego leczenia uzależnień zależy od wielu czynników. Na ostateczny koszt składają się między innymi długość pobytu w ośrodku, rodzaj oraz ilość zaaplikowanych środków farmakologicznych czy opcja zakwaterowania, na którą postawi pacjent.
Odtrucie narkotykowe w domu czy w prywatnym ośrodku leczenia narkomanii?
Nie ulega wątpliwości, że detoks narkotykowy w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień jest najlepszym wyborem, jakiego może dokonać osoba uzależniona od narkotyków. Oczyszczanie organizmu pod opieką specjalistów jest bezpieczniejsze, mniej bolesne i daje dużo większe szanse na powrót do zdrowia niż odtrucie narkotykowe w domu.
Jeżeli zmagasz się z uzależnieniem od narkotyków, Twój stan zdrowia ciągle się pogarsza i czujesz, że nadszedł czas na ostateczne zerwanie z nałogiem, chętnie Ci pomożemy. W naszym ośrodku czeka na Ciebie profesjonalna opieka medyczna, która do każdego pacjenta podchodzi z szacunkiem i zrozumieniem, oraz komfortowe warunki w postaci wygodnych pokoi dwu- lub trzyosobowych.