Warsztaty
Plan na wyjście z terapii - warsztaty odwykowe i terapeutyczne
Odwyk i terapia to pierwszy krok na drodze do powrotu do normalnego życia. Nie należy jednak oczekiwać, iż zakończenie terapii będzie gwarancją zachowania trzeźwości. Dostosowanie się do życia po odwyku może być trudne. Możesz nie otrzymać wystarczającego wsparcia ze strony rodziny, przyjaciół i rówieśników. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że każda trudna sytuacja, jaka może Cię spotkać w życiu, będzie pretekstem do ponownego skorzystania z używek. Warto zatem pamiętać, ze w tym trudnym dla Ciebie okresie Ośrodek Leczenia Uzależnień PO-MOC oferuje szeroką gamę form wparcia w procesie zdrowienia.


Formy wsparcia naszego Ośrodka po zakończeniu terapii

Oferujemy 4 dniowe warsztaty tematyczne (w zależności od potrzeb) w atrakcyjnych miejscach

Indywidualną terapię dochodzącą (po przejściu podstawowego programu)

Możliwość krótkich pobytów w naszym ośrodku w krytycznych momentach trzeźwienia

Pomagamy opracować osobisty plan zdrowienia

Wsparcie poprzez mitingi AA w naszym ośrodku

Telefoniczne konsultacje z terapeutą

Spotkania dla rodzin nie radzących sobie w nowej sytuacji

Wsparcie Stowarzyszenia " Trzeźwy Młyn " z którym współpracujemy
Co po terapii zamkniętej?
Po zakończeniu leczenia zamkniętego pacjenci nie muszą rzucać się od razu na głęboką wodę i mierzyć ze wszystkimi problemami codzienności we własnym zakresie. Powrót do normalnego życia w społeczeństwie powinien opierać się na kontynuowaniu terapii indywidualnej oraz grupowej. To ważne, by korzystać z różnych form wsparcia. Jeszcze przed opuszczeniem ośrodka odwykowego poszukaj odpowiadającej Ci grupy wsparcia w miejscu zamieszkania. Tak samo, jak w ośrodku, tak i poza jego murami spotkania z innymi alkoholikami, którzy wychodzą z nałogu, będą niezwykle pomocne. Nie zaniedbuj wizyt u specjalistów. Korzystaj ze wsparcia psychologa, terapeuty czy psychiatry.


Plan zdrowienia przede wszystkim powinien być napisany szczerze. Rzetelność jest ważna nie tylko w trakcie pisania, ale i podczas wprowadzania planu zdrowienia w życie. By plan zdrowienia alkoholika był skuteczny, przy jego opracowywaniu warto skorzystać z pomocy specjalisty leczenia uzależnień. W tym celu możesz skontaktować się z naszym ośrodkiem terapii alkoholowej. Plan zdrowienia musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Nie ma uniwersalnego planu zdrowienia, który pasuje do wszystkich alkoholików — to musi być Twój własny plan.
W planie należy uwzględnić realistyczne cele oraz metody, którymi będzie mierzona skuteczność ich realizacji. Śledzenie postępów nie leży wyłącznie po stronie specjalisty. Równie ważna jest samoobserwacja — pomocnym narzędziem jest w tym przypadku prowadzenie dziennika, w którym odnotowuje się stan emocjonalny, napotkane problemy oraz drobne sukcesy. Do planu zdrowienia należy wpisać również wszystkie formy wsparcia, z których pacjent zobowiązuje się korzystać w procesie zdrowienia.
Jako że alkoholizm jest chorobą przewlekłą, która będzie towarzyszyć Ci do końca życia, musisz liczyć się z nawrotem uzależnienia. Plan zdrowienia alkoholika powinien zawierać strategię postępowania w takim przypadku. Ważnym elementem tej strategii jest lista osób, z którymi trzeba się wówczas skontaktować. Może znaleźć się na niej terapeuta z naszego ośrodka, zaufany członek rodziny lub pracownik opieki społecznej.
Często zadawne pytania
Jeżeli temat terapii warsztatowej nadal budzi Twoje wątpliwości zapoznaj się z listą najczęściej pojawiających się pytań.