Terapia nawrotów

Terapia nawrotowa

Terapia nawrotowa Terapia narkotykowa i alkoholowa to dopiero początek leczenia uzależnień i powrotu do zdrowia na całe życie. Osoby wracające do zdrowia po różnych zaburzeniach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych często doświadczają nawrotów. Wiele osób traci pracę, rodziny, wolność, a nawet życie w wyniku nawrotu choroby. Z tego powodu nawrót choroby jest często uznawany za nieuniknioną część powrotu do zdrowia. Nawroty można zminimalizować, a nawet im zapobiec, rozumiejąc i zmniejszając ryzyko ich pojawienia. Nasz program zapobiegania nawrotom w OŚRODU LECZENIA UZALEŻNIEŃ PO-MOC w Kielcach specjalizuje się w pomaganiu ludziom w utrzymaniu trwałej trzeźwości.

Na czym polega terapia nawrotowa?

Celem terapii nawrotów jest podtrzymywanie efektów przebytego leczenia. Już w programie podstawowej terapii uzależnień w naszym ośrodku uwzględniamy bowiem zapobieganie nawrotom choroby alkoholowej oraz innych nałogów. Uzależnienie to choroba przewlekła, dlatego profilaktyka nawrotów jest niezwykle ważna. Osoby uzależnione w codziennym życiu narażone są na wiele zagrożeń wynikających na przykład z łatwego dostępu do alkoholu. Chwila słabości czy nagły przypływ negatywnych myśli może doprowadzić do nawrotu uzależnienia. Terapii nawrotowej nie należy się jednak wstydzić, bo jest ona kolejną szansą na powrót do zdrowia. Terapia nawrotowa to praca nad wyeliminowaniem swoich niezdrowych nawyków i zamianą ich na przyzwyczajenia, które sprzyjają utrzymywaniu trzeźwości. Pacjenci analizują zagrożenia, które mogą doprowadzić do złamania abstynencji i uczą się właściwie na nie reagować. Terapia nawrotów obejmuje ponadto techniki radzenia sobie ze stresem i złymi emocjami. Szczególny nacisk kładziony jest na wzmocnienie motywacji do życia wolnego od nałogu.

Zalety terapii nawrotowej

Nasz program zapobiegania nawrotom pomaga ludziom rozpoznać wczesne sygnały ostrzegawcze nawrotu. Następnie mogą oni dowiedzieć się, jak zmienić niezdrowe wzorce myślenia, które mogą prowadzić z powrotem do używania substancji psychoaktywnych. Ośrodek PO-MOC wierzy w długoterminową poprawę, a nie w krótkotrwałą stabilizację. Tworzymy spersonalizowane plany według potrzeb i preferencji. Nasza spersonalizowana profilaktyka nawrotów w Kielcach stanowi wsparcie pomagające w długotrwałym powrocie do zdrowia.

Wyzdrowienia nie osiąga się po prostu nie używając. Powrót do zdrowia polega na stworzeniu nowego życia, w którym łatwiej jest nie używać narkotyków i alkoholu. Aby uniknąć nawrotu, potrzeba czegoś więcej niż tylko siły woli. Ważne jest, aby zrozumieć, że powrót do zdrowia nie jest jednorazowym wydarzeniem ani celem ograniczonym w czasie, ale raczej serią zmian w wielu obszarach życia, które należy utrzymać w dłuższej perspektywie.

Jeśli sesje zapobiegania nawrotom nie uchronią Cię od ponownego sięgnięcia po używkę, nie trać wiary w powrót do zdrowia. Ważne, by w takiej sytuacji jak najszybciej podjąć działanie i skorzystać z profesjonalnej pomocy w postaci terapii nawrotów.

Często zadawne pytania

Jeżeli temat terapii nawrotowej nadal budzi Twoje wątpliwości zapoznaj się z listą najczęściej pojawiających się pytań.

1Jak poradzić sobie z nawrotem?
Wyzdrowienia nie osiąga się po prostu nie używając. Powrót do zdrowia polega na stworzeniu nowego życia, w którym łatwiej jest nie używać narkotyków i alkoholu. Aby uniknąć nawrotu, potrzeba czegoś więcej niż tylko siły woli. Ważne jest, aby zrozumieć, że powrót do zdrowia nie jest jednorazowym wydarzeniem ani celem ograniczonym w czasie, ale raczej serią zmian w wielu obszarach życia, które należy utrzymać w dłuższej perspektywie. Nasz program zapobiegania nawrotom pomaga ludziom rozpoznać wczesne sygnały ostrzegawcze nawrotu. Następnie mogą oni dowiedzieć się, jak zmienić niezdrowe wzorce myślenia, które mogą prowadzić z powrotem do używania substancji psychoaktywnych. Ośrodek PO-MOC wierzy w długoterminową poprawę, a nie w krótkotrwałą stabilizację. Tworzymy spersonalizowane plany według potrzeb i preferencji. Nasza spersonalizowana profilaktyka nawrotów w Kielcach stanowi wsparcie pomagające w długotrwałym powrocie do zdrowia. Jeśli sesje zapobiegania nawrotom nie uchronią Cię od ponownego sięgnięcia po używkę, nie trać wiary w powrót do zdrowia. Ważne, by w takiej sytuacji jak najszybciej podjąć działanie i skorzystać z profesjonalnej pomocy w postaci terapii nawrotów.
2Kiedy podjąć terapię nawrotową?
Terapia nawrotowa skierowana jest do osób, u których doszło do złamania abstynencji. Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku jest ono równoznaczne z wypiciem alkoholu czy zażyciem narkotyków. Sytuacje prowadzące do nawrotów nałogów obejmują również obsesyjne myślenie o alkoholu i narkotykach. Jeżeli czujesz, że nie jesteś w stanie utrzymać abstynencji, a uporczywe myśli o używce doprowadzają Cię na skraj załamania nerwowego, koniecznie zgłoś się na ponowną terapię w naszym ośrodku.
3Jak uchronić się od złamania abstynencji?
Po podstawowej terapii uzależnień czeka Cię ciągłe stawianie nacisku na utrzymywanie odpowiedniej motywacji i nieustanna praca nad wykluczaniem jakichkolwiek negatywnych myśli. By zapobiec nawrotom uzależnienia, warto wyrobić w sobie zdrowe nawyki. Zadbaj o siebie. Staraj się wysypiać. Znajdź nowe hobby, które zajmie Ci wolny czas, wcześniej poświęcany na picie alkoholu lub branie narkotyków. Dobrym pomysłem są wszelkie czynności manualne jak sklejanie modeli, szydełkowanie czy układanie puzzli. Warto utrzymywać też przyjaźnie z innymi abstynentami — na przykład z osobami poznanymi w czasie terapii.

Zadzwoń do nas

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami już dziś i zadaj wszelkie pytania dotyczące naszego programu dla Ciebie. Nasz personel terapeutyczny jest gotowy, aby pomóc Tobie lub bliskiej Ci osobie.