Strona główna » TERAPIA »
Terapia dla współuzależnionych
Uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy też od zachowań behawioralnych wywiera wpływ na życie nie tylko chorego, ale także jego najbliższych, powodując wystąpienie zmian w relacjach między członkami rodziny nim dotkniętej. Z typową dla uzależnień destrukcyjną siłą dezorganizuje dotychczasowy rozkład praw i obowiązków, prowadząc tym samym do narastania frustracji u nieuzależnionego partnera oraz dzieci, którzy zostają zmuszeni do koncentrowania swojej uwagi w coraz większym stopniu na osobie uzależnionej oraz konsekwencjach jego nałogu.
Współuzależnienie nierozerwalnie powiązane jest z chorobą alkoholową czy też z jakimkolwiek innym uzależnieniem jednego z członków rodziny, co wywiera znaczny wpływ na możliwości jego leczenia, które wydaje się najefektywniejsze w połączeniu z terapią alkoholika. Naprawa systemu rodzinnego jest jednym z głównych założeń większości programów terapeutycznych a udział w nich reszty rodziny uważa się za czynnik w znacznym stopniu zwiększający szanse powodzenia kuracji uzależnionego.
Terapia współuzależnienia może okazać się niezbędna, aby wesprzeć Twoje wysiłki w budowaniu zdrowej, trwalej relacji.
Podczas sesji terapeutycznych nauczysz się skutecznych narzędzi pozwalających zatrzymać cykl wzorców i zachowań, które spychają Cię na dalszy plan.
Nauczysz się zdrowszych sposobów komunikowania się, wyznaczania granic, aby zmienić dynamikę relacji.
Stworzysz codzienny plan samoopieki, aby dowiedzieć się, jak ustalać priorytety i stać się bardziej niezależnym.