Strona główna » DETOKS »
Detoks narkotykowy
Wiele osób uzależnionych od narkotyków unika koniecznego leczenia, ponieważ boją się objawów odstawienia związanych z detoksykacją. Być może próbowali już wcześniej, ale poddali się, gdy tylko zaczęły pojawiać się skutki uboczne. Dlatego tak istotny jest profesjonalny, nadzorowany przez lekarza program detoksykacji, taki jak w Ośrodku Leczenia Uzależnień PO-MOC. Nasz profesjonalny zespół dba o to, aby substancje te były usuwane w sposób bezpieczny, we wspierającym i troskliwym środowisku.
Ile trwa odtruwanie alkoholowe?
W naszym ośrodku PO-MOC oferujemy pacjentom wsparcie w postaci bezpiecznego i profesjonalnego odtrucia organizmu. Ten wczesny etap leczenia trwa z reguły od 3 do 5 dni. W zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz głębokości uzależnienia, detoks narkotykowy może ulec skróceniu lub nieznacznemu wydłużeniu. Nad prawidłowym przebiegiem detoksu narkotykowego czuwa wyspecjalizowany personel medyczny oraz terapeutyczny, którego zadaniem jest łagodzenie fizycznych oraz psychicznych objawów zespołu abstynencyjnego.
Badania sugerują, że osoby, które decydują się na terapię po detoksykacji, częściej osiągają długoterminową trzeźwość. Po pomyślnym ukończeniu detoksykacji narkotykowej większość naszych klientów jest gotowa do podjęcia naszego programu terapeutycznego. Na tym etapie każdy pacjent otrzymuje całodobowe wsparcie od naszego zespołu doświadczonych specjalistów, gdy zaczyna budować podstawy do powrotu do zdrowia.
Kto potrzebuje detoksu narkotykowego?
Detoks narkotykowy przeprowadza się u osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, takich jak amfetamina, heroina czy kokaina. Uzależnieni wpadają w coraz częstsze i coraz dłuższe ciągi narkotykowe, w czasie których są pod stałym wpływem substancji uzależniającej, co powoduje znaczne osłabienie organizmu. Odtrucie narkotykowe przerywa ciąg i daje szansę na leczenie narkomanii poprzez terapię uzależnień.
Po nagłym odstawieniu narkotyków pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego. To właśnie z ich powodu detoks narkotykowy przeprowadzany w warunkach domowych rzadko kończy się sukcesem, ponieważ osoba uzależniona najczęściej powraca do nadużywania substancji psychoaktywnych krótko po wystąpieniu pierwszych objawów abstynencyjnych. Odtruwanie organizmu na własną rękę wiąże się ponadto z ryzykiem złego doboru farmaceutyków, które w założeniu mają łagodzić objawy odstawienia substancji psychoaktywnej. Dlatego też detoks narkotykowy powinien odbywać się w kontrolowanych warunkach, pod opieką lekarzy, którzy dobiorą odpowiednie leki przeciwbólowe i zminimalizują objawy abstynencyjne.
Jakie leki na odwyku narkotykowym?
Odpowiednio przeprowadzony detoks narkotykowy ma miejsce w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień w atmosferze szacunku i empatii. Personel medyczny aplikuje wówczas środki farmaceutyczne, których celem jest poprawa stanu zdrowia pacjenta, ukojenie objawów zespołu abstynencyjnego, a także uzupełnienie poziomu płynów w organizmie oraz przywrócenie równowagi biochemicznej. By zredukować objawy odstawienia amfetaminy czy heroiny, lekarz lub pielęgniarka podaje pacjentowi leki przeciwbólowe, leki nasenne lub uspokajające. Rodzaj oraz dawka leków zależą od wielu czynników, w tym od typu substancji uzależniającej i głębokości uzależnienia.
Objawy zespołu abstynencyjnego
Do najczęstszych objawów zespołu abstynencyjnego występujących po odstawieniu substancji odurzających, zalicza się objawy fizyczne, takie jak: nudności, bóle głowy, bóle brzucha, skoki ciśnienia oraz ogólne osłabienie organizmu, przypominające grypę. Symptomy psychiczne zespołu abstynencyjnego obejmują natomiast zaburzenia snu, od problemów z zasypianiem po kompletne rozregulowanie rytmu snu, stany lękowe, niemożność przeżywania pozytywnych uczuć, a nawet napady agresji.
Objawy głodu narkotykowego mogą być różne, w zależności od tego, które substancje odurzające przyjmowała osoba uzależniona. Objawy odstawienia marihuany są na ogół nieco łagodniejsze niż objawy odstawienia amfetaminy czy heroiny. Dwie ostatnie substancje wywołują bardziej uciążliwe symptomy fizyczne i psychiczne jak swędzenie skóry, silny niepokój czy drżenie całego ciała.
Odtrucie narkotykowe — co potem?
Po efektywnym odstawieniu narkotyków poprzez detoks narkotykowy, głód biochemiczny oraz inne objawy fizyczne i psychiczne ustępują, a samopoczucie pacjenta poprawia się, dając mu poczucie bezpieczeństwa i umożliwiając racjonalne myślenie. Detoksykacja narkotykowa to szansa na przystąpienie do dalszego leczenia uzależnień za pomocą terapii indywidualnej oraz grupowej. Jeśli osoba uzależniona zaniecha leczenia na tym etapie, powróci do dawnych nawyków i wpadnie w błędne koło ciągów narkotykowych.
Czy pomyślne przejście detoksu narkotykowego kończy leczenie?
Detoks narkotykowy nie kończy, ale rozpoczyna leczenie. Odtrucie organizmu niweluje objawy głodu narkotykowego i umożliwia przystąpienie do dalszej terapii. Sama detoksykacja narkotykowa jest jedynie wstępem do leczenia uzależnień, które w ramach pobytu w ośrodku leczenia uzależnień trwa na ogół przez kilka tygodni. Podczas dalszej terapii pacjenci uczą się życia bez substancji psychoaktywnych, trenują asertywność i poznają użyteczne narzędzia, które zapobiegają nawrotom uzależnienia.
Ile kosztuje detoks narkotykowy?
Odwyk narkotykowy nie ma stałej ceny, ponieważ profesjonalny detoks narkotykowy wygląda nieco inaczej u każdego pacjenta. Na koszt detoksu wpływ mają między innymi badania, które muszą zostać wykonane przed rozpoczęciem procedury, a także leki pozwalające oczyścić organizm, przywrócić równowagę metaboliczną oraz złagodzić objawy głodu narkotykowego. Znaczenie ma również to, ile detoks narkotykowy trwa i w jakich warunkach będzie się odbywać. Pokój dwuosobowy jest oczywiście droższy od sali wieloosobowej, ale to komfort pacjenta powinien być kwestią pierwszorzędną.
Gdzie można przeprowadzić detoks?
Chcesz zerwać ze szkodliwym nałogiem i coraz poważniej myślisz o detoksie narkotykowym? Zadzwoń do naszego ośrodka w Kielcach — na Twój telefon czekamy 7 dni w tygodniu, przez całą dobę. W czasie pierwszej rozmowy opowiemy Ci dokładnie, czym jest detoks narkotykowy i przedstawimy możliwości leczenia uzależnień w naszym ośrodku.
W takcie detoksu przez cały czas będzie Ci towarzyszył doświadczony personel medyczny, który dołoży wszelkich starań, by nie dokuczał Ci zespół abstynencyjny. Zminimalizujemy nieprzyjemne objawy odstawienia, takie jak skoki ciśnienia, stany lękowe czy bóle głowy. Zadbamy o uzupełnienie poziomu elektrolitów i przygotujemy Cię do dalszej terapii. Zaufaj nam i zgłoś się na detoks narkotykowy jeszcze dzisiaj!