
Jak postępować z alkoholikiem po odwyku? Terapia uzależnień
2025-05-21Nagłe odstawienie alkoholu to trudna decyzja, ale jej efektem jest normalne życie. Osoba uzależniona musi być gotowa na alkoholowy zespół abstynencyjny. Warto jednak pamiętać, że objawy zespołu odstawienia są mniej dojmujące, jeśli korzysta się z profesjonalnej pomocy. Dowiedz się, jak wyglądają pierwsze dni po odstawieniu alkoholu i jak długo uzależniony organizm będzie dochodzić do siebie.
Odstawienie alkoholu — pierwsze dni: jak wyglądają?
Pierwsze dni po odstawieniu alkoholu stanowią spore wyzwanie dla osób uzależnionych. Już w ciągu kilku godzin po zaprzestaniu picia alkoholu pojawiają się trudne do zniesienia objawy zespołu abstynencyjnego. Gdy picie alkoholu zostaje przerwane, organizm osoby uzależnionej przechodzi szereg zmian objawiających się dyskomfortem fizycznym oraz psychicznym, wywołanym przez proces detoksykacji.
Im dłuższy czas alkoholik trwał w nałogu, tym większe ryzyko wystąpienia poważniejszych objawów abstynencyjnych. Najbardziej dojmujące i groźne dla zdrowia symptomy występują właśnie w ciągu pierwszych dni po odstawieniu alkoholu. Choremu potrzebne jest wówczas zarówno wsparcie medyczne, jak i wsparcie psychologiczne. Proces detoksykacji oraz dalsza terapia alkoholizmu powinny odbywać się w kontrolowanych warunkach, pod okiem specjalistów. By zniwelować objawy odstawienia alkoholu i zwiększyć szanse na zerwanie z nałogiem, warto spędzić ten czas w ośrodku leczenia alkoholizmu.
Objawy odstawienia alkoholu
Długotrwałe spożywanie alkoholu wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia tzw. alcohol withdrawal syndrome (alkoholowy zespół abstynencyjny). Objawy odstawienia alkoholu mogą być różne. To, jakie dolegliwości wystąpią w danym przypadku, zależy m.in. od ogólnego stanu zdrowia, częstotliwości oraz intensywności picia. Do częstych objawów abstynencyjnych należą:
- ból mięśni,
- bóle głowy,
- szybkie bicie serca,
- wymioty z krwią,
- przyspieszone tętno,
- kołatanie serca,
- ból serca,
- poty,
- omamy,
- drżenie rąk,
- bezsenność,
- dreszcze,
- biegunka,
- padaczka,
- ból stawów.
Niektóre z objawów są lekkie, w związku z czym można łagodzić je domowymi sposobami. Inne są groźne dla zdrowia i wymagają natychmiastowego wsparcia medycznego. Jako że alkoholikowi samemu trudno będzie przewidzieć, jak wysokie w jego przypadku jest ryzyko wystąpienia tych najcięższych objawów, proces odstawienia alkoholu najlepiej przeprowadzać w specjalistycznym ośrodku.
Następstwa towarzyszące odstawieniu alkoholu: dzień po dniu
Pierwsze objawy odstawienia alkoholu pojawiają się już w ciągu kilku godzin po zaprzestaniu picia. Osoby uzależnione mogą zaobserwować u siebie drżenie rąk, podenerwowanie i inne dolegliwości ze strony układu nerwowego, brak apetytu, mdłości czy złe ogólne samopoczucie.
W ciągu 24 godzin po odstawieniu alkoholu chorym mogą doskwierać zaburzenia snu (bezsenność, koszmary), bóle głowy, omamy słuchowe i wzrokowe czy stany lękowe. W ciągu 2-3 dni mogą wystąpić natomiast zaburzenia świadomości lub napady epilepsji. W skrajnych przypadkach obserwuje się delirium tremens, czyli ostrą psychozę alkoholową.
Twarz po odstawieniu alkoholu
Długotrwałe spożywania alkoholu wpływa na wygląd twarzy. Cera alkoholika jest szara, ziemista i sucha. Ma widoczne przebarwienia i inne niedoskonałości. Po odstawieniu alkoholu stan cery ulega stopniowej poprawie. Skóra na twarzy przestaje być przesuszona i odzyskuje sprężystość.
Objawy odstawienia alkoholu — jak długo trwają?
Łagodne objawy zespołu abstynencyjnego, jak bóle głowy czy przyspieszone bicie serca, na ogół ustępują w ciągu 3-7 dni od odstawienia alkoholu. Po tym czasie proces detoksykacji jest już zakończony, a osoby uzależnione mogą kontynuować leczenie oparte na psychoterapii indywidualnej oraz grupowej. Niektóre objawy odstawienia alkoholu mimo utrzymania abstynencji mogą trwać przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Mogą do nich należeć np. zaburzenia związane z kondycją snu czy ogólnym nastrojem. Chorzy przez długi czas po zaprzestaniu picia mogą cierpieć na bezsenność lub zmagać się ze stanami depresyjnymi. Dzięki psychoterapii oraz odpowiednio dobranym środkom farmakologicznym w dłuższej perspektywie możliwe jest jednak wyeliminowanie tych dolegliwości.
Kiedy kryzys po odstawieniu alkoholu?
Nagłe odstawienie alkoholu po długotrwałych okresach jego nadużywania wiąże się z dużym ryzykiem kryzysu, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Objawy odstawienia alkoholu mogą być na tyle silne i nieprzyjemne, że osoba uzależniona w akcie desperacji zdecyduje się na sięgnięcie po alkohol w celu uśmierzenia bólu. Decydującym okresem, w czasie którego występują najsilniejsze objawy odstawienia, są pierwsze 72 godziny po ostatnim spożyciu alkoholu.
Gdy organizm staje się wolny od toksyn, osobie uzależnionej potrzebne jest zarówno wsparcie medyczne, jak i wsparcie psychologiczne. Tylko w ten sposób można ograniczyć ryzyko powrotu do picia oraz utraty zdrowia. W przypadku odtruwania organizmu na własną rękę poważnym zagrożeniem jest delirium tremens. Charakterystyczne dla tego stanu objawy, obejmujące majaczenie alkoholowe i inne poważne zmiany psychiczne, są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia alkoholika.
Jak zregenerować organizm osoby uzależnionej?
Nadużywanie alkoholu sieje spustoszenie w organizmie. By zminimalizować objawy odstawienia alkoholu, warto zdać się na wiedzę medyczną i postępować zgodnie z zaleceniami personelu ośrodka leczenia uzależnień. Wszelkie objawy zespołu abstynencyjnego, od tych lekkich, jak przyspieszone bicie serca, uczucie niepokoju czy bóle głowy, po te najcięższe, jak majaczenie alkoholowe, można leczyć objawowo, poprzez aplikację odpowiednich środków farmakologicznych.
W czasie procesu odstawienia alkoholu i odtruwania organizmu osobie uzależnionej aplikowane są kroplówki z glukozą oraz solami mineralnymi w celu przyspieszenia regeneracji. Równie ważne jest prawidłowe nawodnienie. W pierwszych dniach po odstawieniu alkoholu warto pić jak najwięcej wody oraz innych napojów, jak herbaty ziołowe czy świeże soki owocowe. Warto unikać natomiast napojów zawierających kofeinę.
Jakie witaminy po odstawieniu alkoholu?
Po odstawieniu alkoholu podstawą żywienia niepijącego alkoholika powinna być zdrowa dieta, która przyspieszy proces regeneracji organizmu. Warto szczególnie zadbać o to, by posiłki były odpowiednio zbilansowane. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do niedoborów witamin z grupy B, dlatego lekarze często zalecają ich suplementację trzeźwiejącym alkoholikom. Witaminy B1, B6 oraz B12 wspomagają funkcjonowaniu mózgu oraz układu nerwowego. Zdrowa dieta powinna być bogata również w witaminę C, która wspomoże układ odpornościowy.
Po jakim czasie widać efekty zaprzestania picia alkoholu?
Pierwsze pozytywne efekty odstawienia alkoholu można zauważyć już po kilku dniach od zaprzestania picia. W organizmie zachodzi wówczas szereg pozytywnych zmian, ale niektóre stają się widoczne dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Tempo, w jakim regeneruje się organizm chorego, zależy od indywidualnych predyspozycji. Korzyści płynące z odstawienia alkoholu, które niepijący alkoholik może zaobserwować w pierwszych tygodniach abstynencji, to m.in.:
- poprawa jakości snu,
- obniżenie ciśnienia tętniczego,
- spadek masy ciała (na ogół szybciej widoczny w przypadku mężczyzn),
- lepsza kondycja skóry,
- poprawa funkcjonowania układu pokarmowego,
- niższy poziom glukozy we krwi.
Po jakim czasie od zaprzestania picia alkoholu organizm wraca do normy?
Choć te najgroźniejsze i najbardziej dojmujące objawy odstawienia alkoholu ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni, to na pełną regenerację organizmu trzeba czekać dużo dłużej. Po kilku miesiącach można zaobserwować wyraźną poprawę w funkcjonowaniu wątroby, mózgu i układu nerwowego. Organizm powinien wrócić do normy mniej-więcej po roku utrzymania abstynencji.
Należy jednak pamiętać, że u każdej osoby zmagającej się z problemem alkoholowym nałóg wygląda inaczej. Nadużywanie alkoholu ma wiele twarzy — istnieją zarówno alkoholicy, którzy upijają się codziennie sporymi ilościami mocnego alkoholu, jak i tacy, którzy stany upojenia przeplatają dłuższymi okresami trzeźwości. U każdego z nich objawy odstawienia alkoholu oraz czas ich trwania będą inne. Na tempo regeneracji wpływ mają też inne czynniki, jak wiek, masa ciała i choroby towarzyszące. Dobrze zbilansowana dieta czy regularna aktywność fizyczna mogą ją natomiast przyspieszyć.
Zespół odstawienia obejmuje przykre dolegliwości, bo niespodziewany brak substancji uzależniającej jest swoistym szokiem dla organizmu. Osoby uzależnione powinny zdawać sobie jednak sprawę, że objawy odstawienia alkoholu miną stosunkowo szybko. W wyniku rezygnacji z alkoholu poprawie ulegnie nie tylko stan zdrowia, ale też zdolności poznawcze oraz relacje społeczne. Zmaleje ryzyko wielu chorób, takich jak marskość wątroby. Bez uzależnienia od alkoholu można nareszcie żyć własnym życiem. Po odwyku warto jednak kontynuować terapię i uczestniczyć w spotkaniach anonimowych alkoholików.