Jak wyjść z uzależnienia? Leczenie uzależnienia | PO-MOC
objawy uzależnienia od narkotyków
Objawy uzależnienia od narkotyków — przyczyny i leczenie narkomanii
2024-10-30
zespół abstynencyjny
Zespół abstynencyjny odstawienny — objawy, przyczyny i leczenie
2024-10-30

BLOG

2024-10-30
Czas czytania: 4 minut

Jak wyjść z uzależnienia? Leczenie uzależnienia

Uzależnienie to przewlekła choroba, która może dotknąć każdego. Osoby zmagające się z nadużywaniem alkoholu lub narkotyków ze strony społeczeństwa spotyka zazwyczaj niechęć i brak zrozumienia. Używki wywołują stany depresyjne i niszczą zdrowie, ale zerwanie z nimi często wydaje się wręcz niemożliwe. Zapoznaj się z tym tekstem, by dowiedzieć się, jak wyjść z uzależnienia i czy można zrobić to na własną rękę.

Jak wyjść z uzależnienia?

Proces wychodzenia z uzależnienia od narkotyków czy alkoholu to droga długa i wyboista. Mimo wszystko warto stoczyć tę nierówną walkę, bo na końcu drogi czeka poprawa ogólnego stanu zdrowia i powrót do normalnego życia, wolnego od substancji psychoaktywnych. Wyjście z uzależnienia wymaga ogromnego wysiłku, wielu wyrzeczeń i pracy nad sobą. Zastosowanie sprawdzonych metod zaowocuje jednak osiągnięciem permanentnej trzeźwości. Samo przyznanie się przed samym sobą, że dotyczy Cię problem uzależnienia jest dużym sukcesem. Jeżeli ten moment jest już za Tobą, jesteś na dobrej drodze.

Co zrobić, żeby wyjść z uzależnienia?

Uzależnienie od alkoholu oraz narkotyków rozwija się często przez wiele lat. Trzeba być zatem przygotowanym na to, że proces wychodzenia z nałogu także będzie długi. By przejść przez niego pomyślnie, zacznij od budowy odpowiedniego nastawienia i postaraj się zastosować do pięciu przedstawionych poniżej wskazówek.

Znajdź w sobie motywację do zerwania z nałogiem

Jak już wspomnieliśmy, pierwszym krokiem na drodze wychodzenia z alkoholizmu czy narkomanii jest przyznanie się do problemu. By ruszyć dalej i rozpocząć proces leczenia nałogu, musisz mieć odpowiednią motywację. Pomyśl o rzeczach, które możesz zrobić, gdy nałóg przestanie być częścią Twojej codzienności. Zastanów się, na jakie przyjemności możesz wydać pieniądze, które dotychczas przeznaczane były na alkohol lub narkotyki. Naprawa relacji z bliskimi jest dobrą motywacją, ale warto podjąć leczenie przede wszystkim dla siebie i dla własnego zdrowia.

Nie oczekuj natychmiastowych efektów

Uzbrój się w cierpliwość oraz silną wolę i przygotuj się na to, że jedna rozmowa z terapeutą nie wyleczy Cię z uzależnienia, a pierwsze odtrucie narkotykowe albo alkoholowe nie będzie ostatnim, jeśli po drodze zgubisz motywację i właściwe nastawienie. Efekty przyjdą z czasem, ale musisz na nie odrobinę poczekać.

Pamiętaj, że jedna porażka nie oznacza utraty szansy na wyjście z nałogu

Wychodzenie z nałogu jest procesem trudnym. By go przetrwać, potrzebujesz samodyscypliny. Miej świadomość, że leczenie uzależnienia to wiele drobnych sukcesów, ale i porażek. W chwilach słabości pamiętaj, jaki jest Twój cel i zrób wszystko, by przekonać uzależniony mózg, że ta walka jest warta wyrzeczeń. Potknięcie w postaci wypicia alkoholu lub zażycia narkotyków nie oznacza, że cała terapia poszła na marne. Należy się wówczas podnieść, otrzepać i wrócić na pole bitwy z jeszcze silniejszą motywacją.

Poproś o wsparcie bliskich

Jeśli masz w swoim otoczeniu życzliwe Ci osoby, poinformuj je, że chcesz podjąć terapię i upewnij się, że w chwilach słabości możesz liczyć na ich pomoc. Wsparcie bliskich jest bardzo ważne. Osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków często czują się osamotnione. Jeśli Twoja rodzina i przyjaciele podadzą Ci pomocną dłoń, wychodzenie z nałogu będzie łatwiejsze.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Odpowiedzią na pytanie o to, jak wyjść z uzależnienia skutecznie, są specjaliści zawodowo zajmujący się wspieraniem osób uzależnionych w walce z nałogiem. Jeśli naprawdę zależy Ci na tym, by zrezygnować z alkoholu lub narkotyków na zawsze, wykonaj telefon do ośrodka leczenia uzależnień i zerwij z nałogiem pod okiem lekarzy i terapeutów.

Na czym polega leczenie uzależnienia?

Leczenie uzależnienia przebiega dwutorowo. Medycy dbają o zdrowie fizyczne pacjenta, a psychologowie i psychoterapeuci skupiają się na terapii zaburzeń psychicznych. Pierwszym krokiem po przybyciu chorego do ośrodka leczenia uzależnień jest odtrucie narkotykowe albo alkoholowe, którego celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Zarówno leczenie farmakologiczne, jak i rodzaj terapii dobiera się do każdego pacjenta indywidualnie, by wychodzenie z nałogu było przystosowane do jego ogólnego stanu zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

Jak wygląda terapia?

W czasie walki z uzależnieniem większość chorych odbywa zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Nurt terapii dostosowuje się na podstawie potrzeb każdego pacjenta z osobna. Najczęściej stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna. Terapia uzależnień ma na celu naukę podejmowania racjonalnych decyzji, wzmacnianie motywacji do walki z nałogiem oraz przygotowanie na powrót do życia bez alkoholu i narkotyków. Chory dowiaduje się, które zachowania doprowadziły go do nałogu oraz jakimi sposobami może wyeliminować uzależniające myślenie. Po zakończeniu kilkutygodniowego leczenia w ośrodku pacjenci kontynuują terapię poprzez uczestnictwo w spotkaniach grup AA.

Jak samemu poradzić sobie z uzależnieniem?

Niemal każda osoba uzależniona w chwilach trzeźwości zadaje sobie pytanie o to, jak wyjść z uzależnienia. Wielu chorych obawia się pobytu w ośrodku odwykowym i podejmuje próby zerwania z nałogiem na własną rękę. W teorii wyjście z nałogu jest przecież proste — wystarczy przerwać ciąg alkoholowy lub narkotykowy, przeprowadzić detoks organizmu i przestać sięgać po uzależniające substancje. W praktyce realizacja tych postanowień jest jednak dużo trudniejsza, niż się wydaje.

Czy da się samemu wyjść z uzależnienia?

W określonych sytuacjach pokonanie nałogu bez pomocy z zewnątrz jest możliwe. Możesz to zrobić w początkowej fazie, gdy uzależnienie nie jest jeszcze zaawansowane do tego stopnia, że rujnuje Ci całe życie, a po narkotyki lub alkohol sięgasz tylko okazyjnie. Dobrym pomysłem może być rozluźnienie kontaktów ze znajomymi, którzy podsuwali Ci narkotyki lub nakłaniali do upijania się napojami alkoholowymi. Na tak wczesnym etapie osoby uzależnione rzadko zdają sobie jednak sprawę z faktu istnienia problemu i negują uzależnienie zarówno przed otoczeniem, jak i przed sobą. Na dalszych etapach uzależnienie rozwija się już tak bardzo, że szanse na samodzielne wyjście z nałogu są bliskie zeru.

Jeśli mimo wszystko planujesz wyjść z uzależnienia na własną rękę, zastanów się, czy na pewno jesteś w stanie pozbyć się narkotyków lub alkoholu z organizmu w domowych warunkach. Odtrucie narkotykowe czy alkoholowe spowoduje wystąpienie tzw. zespołu abstynencyjnego. Jego objawami mogą być wymioty, ostre bóle głowy, drżenie mięśni, a nawet omamy, stany lękowe oraz napady padaczkowe. Detoks pod opieką lekarza jest zwyczajnie bezpieczniejszy, a do tego mniej uciążliwy.

Czy da się wyjść z uzależnienia bez terapii?

Samo odtrucie organizmu z narkotyków i innych substancji wywołujących uzależnienia to za mało, ponieważ uzależnienie fizyczne idzie w parze z uzależnieniem psychicznym. Nawet jeśli uda Ci się przetrwać detoks, ryzyko, że wrócisz do nałogu, będzie bardzo wysokie. Jeżeli chcesz stoczyć skuteczną walkę z nałogiem, od razu po detoksie rozpocznij terapię poznawczo-behawioralną, dzięki której nauczysz się funkcjonowania w nowej rzeczywistości bez używek.

 

Poprzednie posty