Jak wygląda terapia alkoholowa? Etapy i techniki, dla kogo i ile trwa
Osoba sięgająca po szklankę z alkoholem
Czym jest test na alkoholizm (test MAST)? Oceń ryzyko uzależnienia od alkoholu
2024-08-02
domek nad jeziorem w środku lasu
Jak wybrać dobry ośrodek leczenia uzależnień? Co powinieneś/aś sprawdzić?
2024-08-02

BLOG

2024-08-02
Czas czytania: 4 minut

Jak wygląda terapia alkoholowa? Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem terapii

Choroba alkoholowa może dotykać osoby w różnej sytuacji życiowej, bez względu na ich status majątkowy. Leczenie alkoholizmu to długi i pracochłonny proces. Jest jednak o co walczyć, bo zwieńczeniem terapii jest powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Dowiedz się, na czym polega terapia alkoholowa — poznaj jej etapy oraz techniki stosowane w procesie leczenia. Wybierz dobry ośrodek terapii uzależnień i jak najszybciej rozpocznij leczenie alkoholizmu.

Etapy terapii alkoholowej

Pierwszym, ogromnie ważnym etapem w leczeniu alkoholizmu jest moment, w którym osoba uzależniona uświadamia sobie, że ma problem, i sama przed sobą przyznaje się do bycia alkoholikiem. To od tej chwili zaczynają się zmiany na lepsze i powolny powrót do permanentnej trzeźwości. Przyznanie się do uzależnienia od alkoholu nie powinno być więc rozpatrywane w kategoriach porażki, ale drobnego sukcesu — bez tej świadomości terapia alkoholowa rzadko przynosi bowiem oczekiwane rezultaty.

Kolejny etap terapii to detoks alkoholowy, czyli odtrucie organizmu. Trwa on kilka dni. W tym czasie chory otrzymuje wsparcie medyczne — specjaliści czuwają nad tym, by proces ten był jak najmniej dojmujący. Gdy odtruwanie organizmu dobiega końca, rozpoczyna się właściwa terapia uzależnienia od alkoholu. Dobór optymalnego sposobu terapii jest zadaniem psychologów oraz terapeutów zatrudnionych w danym ośrodku — to oni na podstawie indywidualnych spotkań z chorymi ustalają konkretny program leczenia, który zaspokaja potrzeby każdego pacjenta. Po zakończonym leczeniu w ośrodku zamkniętym pacjent powraca do normalnego życia, ale terapia alkoholowa się nie kończy. W przypadku alkoholizmu nie można niestety mówić o całkowitym wyleczeniu — niepijący alkoholicy nadal mogą jednak korzystać z profesjonalnego wsparcia, na przykład podczas spotkań AA w miejscu zamieszkania.

Techniki stosowane podczas terapii uzależnień

Podstawowe techniki, na których opiera się leczenie alkoholizmu, obejmują psychoterapię indywidualną oraz pracę w grupach wsparcia. Terapia grupowa pozwala na wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy zmagają się z takimi samymi problemami, spowodowanymi przez nadmierne spożywanie alkoholu. Alkoholicy przed podjęciem terapii często czują się wyalienowani, a takie spotkania dla każdej osoby uzależnionej są okazją do przekonania się, że w swoim nałogu nie jest sama. Terapia alkoholizmu pomaga zrozumieć, że problem ten dotyczy dużo większej grupy osób, a połączenie sił i podzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi pacjentami przyspiesza powrót do zdrowia. Chorzy odbywający terapię stacjonarną zdobywają ponadto cenną wiedzę o tym, jak radzić sobie z emocjami. Uczą się rozumieć własne uczucia i poznają metody na okiełznanie tych z nich, które mogłyby przerodzić się w agresywne zachowania. Niezwykle pomocne okazują się w tym przypadku masaże relaksacyjne oraz zajęcia jogi, które oferujemy w naszym ośrodku. W razie potrzeby do terapii włączane są również środki farmakologiczne.

Dla kogo jest terapia alkoholowa?

Leczenie uzależnienia jest najskuteczniejsze w przypadku osób, które rzeczywiście chcą podjąć terapię stacjonarną, mają ku temu silną motywację i są w stanie zaufać zatrudnionym w wybranym ośrodku specjalistom. To do takich osób terapia alkoholowa skierowana jest w pierwszej kolejności. Głód alkoholowy, zaburzenia świadomości i inne fizyczne oraz psychiczne objawy związane z chorobą alkoholową pokonasz szybciej i bardziej efektywnie, jeśli wykażesz wolę walki i chęć do przeprowadzenia radykalnych zmian.

Do osób uzależnionych, które nie poradziły sobie w pełni z życiem w trzeźwości, skierowana jest natomiast terapia nawrotów. Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, w związku z czym w niektórych przypadkach niestety może nawracać. W naszym ośrodku staramy się temu zapobiec poprzez spersonalizowaną profilaktykę nawrotów.

Leczenie alkoholizmu wiąże się nie tylko z pomocą osobie uzależnionej od alkoholu, lecz także z próbą naprawy relacji łączących ją z najbliższymi. Z powodu alkoholu w porównywalnym stopniu cierpi bowiem cała rodzina. Partnerzy osób uzależnionych powinni rozważyć udział w terapii dla współuzależnionych, podczas której nauczą się stawiać granice oraz ustalać priorytety w taki sposób, by nadużywanie alkoholu przez współdomownika nie odbijało się na ich psychice.

Kiedy należy podjąć leczenie alkoholizmu?

Wyróżniamy cztery fazy alkoholizmu: wstępną, ostrzegawczą, krytyczną oraz przewlekłą. Leczyć alkoholizm można w każdej z nich, choć pierwsze dwie łatwo jest przegapić. W stadium krytycznym oraz przewlekłym uzależnienia od alkoholu nie da się już ignorować. Ciągłe picie alkoholu daje fizyczne objawy jak marskość wątroby, głód alkoholowy przy każdej próbie odstawienia, spowolnienie funkcji układu nerwowego oraz wiele innych symptomów, będących dowodem stopniowego wyniszczenia organizmu. Postępującą chorobę da się zatrzymać w każdym momencie, ale na pewnym etapie nie można już tego zrobić bez pomocy z zewnątrz. W sytuacji, gdy uzależniony traci kontrolę, kolejne dawki napojów wysokoprocentowych przyjmuje bez chwili zastanowienia, a pod wpływem alkoholu jest właściwie przez cały czas, trzeba działać szybko i zdecydowanie.

Jeśli masz świadomość, że nadużywanie alkoholu negatywnie wpływa na Twoją psychikę i niszczy Twoje życie, a mimo to nie potrafisz przestać i przyjmujesz coraz większe dawki, po prostu zgłoś się na leczenie uzależnień. Nieustanne picie alkoholu powoli wyniszcza organizm, powoduje wahania nastrojów i sprawia, że coraz trudniej jest pozbyć się wyrzutów sumienia. Jedyną możliwością odwrotu jest terapia alkoholowa pod okiem psychoterapeuty.

Przymusowa terapia alkoholowa — kiedy jest konieczna?

Rodzina osoby uzależnionej na ogół próbuje pomóc alkoholikowi na wiele sposobów. Gdy każda kolejna metoda okazuje się nieskuteczna, partner lub dzieci mogą zechcieć wysłać bliską osobę nadużywającą alkoholu na przymusowe leczenie uzależnienia. Choć może to być ostatnia deska ratunku, warto wiedzieć, że trudno jest leczyć alkoholika, któremu nie zależy na utrzymaniu trzeźwości. Co więcej, zgodnie z prawem bliscy uzależnionego nie mogą złożyć do sądu wniosku o przymusowe leczenie alkoholizmu. Może zrobić to jedynie prokurator oraz gminna lub miejska komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, a bliscy mogą jedynie przygotować dokumentację dowodzącą, iż nadużywanie przez daną osobę szkodliwych substancji prowadzi do rozpadu rodziny, demoralizacji nieletnich, niewywiązywania się z obowiązków oraz zakłócania porządku publicznego. Sąd na podstawie opinii biegłych może następnie zobowiązać osobę uzależnioną do odbycia terapii w ośrodku zamkniętym lub otwartym. Leczenie alkoholizmu jest w takiej sytuacji bezpłatne i może trwać do dwóch lat. Sądowne zobowiązanie nie jest jednak równoznaczne z przymusem. Jeśli chcesz pomóc alkoholikowi, spróbuj przekonać go do zapisania się na terapię, pamiętając przy tym, że leczenie alkoholizmu przyniesie marne rezultaty, jeśli uzależniony nie zdecyduje się na nie samodzielnie.

Jak wybrać odpowiedni ośrodek leczenia alkoholizmu?

Gdy etap zaprzeczania problemowi już przeminął i osoba uzależniona jest gotowa na terapię, nadchodzi czas wyboru właściwego ośrodka. Decyzję tę trzeba podejmować z rozwagą, ponieważ ma ona wpływ na skuteczność leczenia. Przeglądając oferty dostępnych ośrodków, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Pierwszym z nich jest kadra — powinni tworzyć ją doświadczeni psychoterapeuci oraz psychologowie, a także lekarze, których obecność jest niezbędna szczególnie na etapie detoksu.

Kolejna kwestia to warunki oraz atmosfera panująca w danym miejscu. Warto zwrócić uwagę na przykład na maksymalną liczbę uczestników terapii grupowej — w naszym ośrodku jest to nie więcej niż 12 osób. W tak małej grupie leczenie alkoholizmu jest najskuteczniejsze, bo pacjent czuje się komfortowo i ma przestrzeń do wyrażania swoich emocji oraz dzielenia się obawami. Nie bez znaczenia jest również rodzaj zakwaterowania czy dostępne formy spędzania wolnego czasu. W ośrodku PO-MOC na każdego pacjenta czeka sala telewizyjna, biblioteka oraz spokojny ogród.

Detoks alkoholowy i terapia uzależnień w ośrodku PO-MOC

Jesteś osobą zmagającą się z nadużywaniem alkoholu? A może szukasz ratunku dla członka swojej rodziny? Nasz ośrodek z otwartymi ramionami przyjmie każdego pacjenta, który potrzebuje pomocy. Przeprowadzamy odtrucie organizmu w możliwie najlepszych warunkach, a w trakcie następującej po nim terapii uczymy regulacji własnych emocji i umiejętności społecznych pozwalających na powrót do normalności. Pobyt w naszym ośrodku jest szansą na dalsze życie w nowej rzeczywistości!

 

Poprzednie posty