Domowe metody leczenia kaca nie u wszystkich się sprawdzają. Należy rozgraniczyć sporadyczne picie w celach towarzyskich od bycia w ciągu alkoholowym. Wyjście z nałogu po długotrwałym spożywaniu alkoholu jest procesem skomplikowanym i długotrwałym, choć samo odtruwanie alkoholowe trwa zaledwie kilka dni. Zanim podejmiesz decyzję o tym, gdzie przeprowadzisz detoks alkoholowy, przeczytaj ten tekst.
Detoks alkoholowy w domu czy w ośrodku?
Odtruwanie alkoholowe można przeprowadzić w domu lub w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień. Ta druga opcja jest skuteczniejsza (o czym przekonasz się, czytając ten tekst), ale nie zawsze konieczna. Jeśli zatrucie alkoholem jest wydarzeniem jednorazowym — na przykład doszło do niego po suto zakrapianej imprezie z przyjaciółmi — możesz odtruć organizm na własną rękę. Jeżeli jednak zamierzasz przeprowadzić detoks po długotrwałym spożywaniu alkoholu, lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie tego pod okiem specjalistów. Profesjonalne odtrucie alkoholowe w takiej sytuacji jest bezpieczniejsze i mniej bolesne.
Domowy detoks alkoholowy: jakie ma wady?
Domowy detoks u osoby uzależnionej, która jest w ciągu alkoholowym to posunięcie bardzo ryzykowne. W takiej sytuacji można mieć pewność, że w wyniku odstawienia alkoholu wystąpią objawy zespołu abstynencyjnego. Mogą to być łagodne dolegliwości, takie jak:
- bóle mięśni,
- bóle głowy,
- nudności,
- wymioty,
- zaburzenia snu,
- rozwolnienie.
W przypadku zaawansowanej choroby alkoholowej najprawdopodobniej na tym się jednak nie skończy. W czasie odtrucia alkoholowego mogą pojawić się stany lękowe, napady agresji, drgawki, a nawet ataki padaczki. Bez uprzedniego zbadania alkoholika nie można przewidzieć, które z symptomów są w jego przypadku najbardziej prawdopodobne i zawczasu przygotować odpowiednich lekarstw. Przeprowadzając domowy detoks, osoba uzależniona działa zatem na oślep. Biorąc leki bez konsultacji lekarskiej, naraża się nie tylko na groźne skutki uboczne, lecz także na uzależnienie od medykamentów.
Co więcej, domowa detoksykacja alkoholowa rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. Z powodu dojmującego zespołu abstynencyjnego wielu chorych woli przerwać detoks alkoholowy niż dalej cierpieć. Popularne jest uśmierzanie bólu tzw. klinem. Przyjmowanie kolejnych dawek alkoholu sprawia, że odtrucie alkoholowe kończy się porażką.
Dlaczego warto rozważyć detoks alkoholowy w ośrodku?
Profesjonalne odtrucie alkoholowe to najlepsze rozwiązanie w przypadku choroby alkoholowej. Na czym polega detoks alkoholowy w ośrodku? Głównym celem detoksykacji jest usuwanie toksyn z krwiobiegu. Lekarze oraz pielęgniarki w czasie odtrucia alkoholowego monitorują stan zdrowia pacjenta, zapewniając mu komfort i dbając o to, by wszelkie objawy zespołu abstynencyjnego były na bieżąco niwelowane.
Odtruwanie alkoholowe pod okiem specjalistów to gwarancja, że w razie wystąpienia ciężkich symptomów odstawiennych kadra medyczna w porę zareaguje poprzez zaaplikowanie odpowiednich środków. Pacjent nie będzie więc niepotrzebnie cierpiał. Detoks alkoholowy będzie równocześnie bardziej efektywny, ponieważ w ośrodku nie zachodzi ryzyko wypicia alkoholu w chwili słabości.
Jeżeli chcesz leczyć alkoholizm, by na nowo rozpocząć normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, zgłoś się na detoks alkoholowy do ośrodka PO-MOC. Otoczymy Cię profesjonalną opieką i przeprowadzimy przez odtrucie alkoholowe w komfortowych warunkach.
Jak najszybciej oczyścić organizm z alkoholu?
W procesie leczenia kaca najważniejsze jest nawodnienie organizmu. Jeśli następnego dnia po imprezie doskwiera Ci ból głowy, musisz przyjąć odpowiednią ilość płynów. Możesz pić wodę niegazowaną, ale najlepszym wyborem będą naturalne soki owocowe zawierające sporą dawkę witaminy C, która wspomaga odtruwanie alkoholowe. Wyciśnij więc świeży sok z pomarańczy albo dodaj kilka kropel soku z cytryny lub limonki do szklanki wody.
Co kupić w aptece na detoks alkoholowy?
Jeśli zauważasz u siebie objawy zatrucia alkoholem, możesz kupić w aptece produkty dostępne bez recepty, które w pewnym stopniu ograniczą skutki uboczne uwalniania szkodliwych substancji z organizmu. Poproś farmaceutę o:
- elektrolity,
- witaminę C,
- magnez,
- suplementy na kaca.
Różnego rodzaju suplementy na kaca są mieszanką witamin, minerałów i glukozy. Zazwyczaj mają postać tabletek musujących, które rozpuszcza się w wodzie. Jeżeli jednak regularnie nadużywasz alkoholu i jesteś w ciągu alkoholowym, wymienione tu środki prawdopodobnie nie wystarczą. W takiej sytuacji lepiej będzie zgłosić się na odtruwanie alkoholowe w ośrodku.
Co brać na detoksie alkoholowym?
W sytuacji, gdy zdecydujesz się na oczyszczanie organizmu na własną rękę, postaw na nawodnienie i postaraj się uzupełniać niedobory żywieniowe. Absolutnie nie sięgaj po alkohol — to nieprawda, że niewielka ilość złagodzi objawy zatrucia. W ten sposób niepotrzebnie przedłużysz tylko proces detoksykacji. Unikaj też kawy i napojów energetycznych, bo również one spowalniają regenerację Twojego organizmu. Zamiast tego pij zdrowe napoje: soki owocowe i warzywne oraz zieloną herbatę.
Osoby uzależnione, które zgłoszą się na profesjonalne odtrucie alkoholowe pod okiem specjalistów, otrzymają specyfiki dopasowane do ich potrzeb. Podstawowym środkiem wspomagającym detoks alkoholowy jest kroplówka z glukozą i solą fizjologiczną. Dodatkowe leki dobierze lekarz po przeprowadzeniu diagnostyki. Medyk weźmie pod uwagę m.in. przebyte wcześniej choroby, czas trwania uzależnienia oraz objawy występujące w czasie, gdy trwa odtruwanie alkoholowe. W razie potrzeby pacjent otrzyma leki przeciwbólowe, uspokajające oraz nasenne.
Rola wsparcia bliskich w procesie detoksu
Detoks alkoholowy w domu ma nikłe szanse powodzenia, jeśli osoba uzależniona nie może liczyć na pomoc bliskich. Członek rodziny lub przyjaciel powinien przebywać z chorym przez 24 godziny na dobę, by powstrzymać go od sięgnięcia po alkohol w sytuacji, gdy zespół abstynencyjny będzie trudny do zniesienia. To niezwykle trudne i dość niebezpieczne zadanie. Alkoholik może wykorzystać moment nieuwagi opiekuna, by przerwać detoksykację. Należy się ponadto przygotować na napady agresji, które mogą być jednym ze skutków nagłego odstawienia alkoholu.
W przypadku odtrucia alkoholowego w ośrodku zamiast bliskich całodobową opiekę nad pacjentem będzie sprawował wykwalifikowany personel medyczny, przygotowany na każdą ewentualność, w tym również atak agresji. Wsparcie bliskich i w tym przypadku jest jednak nieocenione — dzięki temu pacjent ma większą motywację do leczenia alkoholizmu.
Jak utrzymać abstynencję po detoksykacji?
Należy pamiętać, że odtrucie alkoholowe nie jest metodą leczenia alkoholizmu. Celem odtrucia jest usunięcie szkodliwych substancji z organizmu. Jedynym sposobem na wyjście z nałogu jest natomiast psychoterapia. Najlepiej, by detoksykacja alkoholowa stanowiła element przygotowania do dalszego leczenia uzależnienia.
Jeżeli zależy Ci na tym, by odtruwanie alkoholowe prowadziło do stałej abstynencji, podejmij terapię alkoholizmu bezpośrednio po detoksie. W naszym ośrodku psychoterapia zaczyna się jeszcze w trakcie oczyszczania organizmu. Po odtruciu pacjenci odbywają psychoterapię indywidualną oraz grupową. Metody leczenia są dopasowywane do potrzeb pacjentów, co pozytywnie przekłada się na efektywność terapii. W czasie indywidualnych i grupowych sesji z psychoterapeutą przyswajają skuteczne techniki walki z nałogiem, dzięki czemu utrzymanie abstynencji staje się łatwiejsze.