Alkohol w naszej kulturze jest wszechobecny. Społeczeństwo postrzega picie alkoholu jako coś normalnego, nie zastanawiając się nad tym, że spożywanie procentów może wpływać negatywnie na wiele aspektów życia. Alkohol niemal zawsze pojawia się na stole w czasie spotkań towarzyskich, bez względu na okazję. Dla osób uzależnionych oraz wszystkich innych, którzy myślą o zaprzestaniu picia, wytrwanie w trzeźwości często okazuje się trudnym zadaniem. Dowiedz się, czym zastąpić picie alkoholu i jak zadbać o to, by chęć picia nie wróciła nawet podczas spotkań rodzinnych.
Dlaczego warto zastąpić alkohol?
Regularne spożywanie alkoholu prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia. Negatywne skutki picia to między innymi podwyższone ciśnienie, bóle głowy, stany depresyjne czy marskość wątroby. Alkoholizm sam w sobie jest groźną chorobą, która może wpływać negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Rezygnacja z picia to oszczędność czasu oraz pieniędzy. Porzucając bezrefleksyjne spożywanie procentów, zyskujesz czas oraz fundusze na rozwijanie swoich zainteresowań. Wbrew pozorom, zaprzestanie picia alkoholu ma bardzo pozytywny wpływ na relacje międzyludzkie, o czym przekonuje się wiele osób uzależnionych. Alkoholik całą uwagę skupia zazwyczaj na sobie i na swoim nałogu. Zrywając z nałogiem, odzyskuje natomiast empatię, zauważa potrzeby osób z jego najbliższego otoczenia i zaczyna się liczyć z ich uczuciami. Warto uświadomić sobie ponadto, że będąc pod wpływem alkoholu, wielu z nas podejmuje złe i zupełnie nieprzemyślane decyzje, których po czasie żałujemy. Rezygnacja z picia pozwala uniknąć takich sytuacji.
Jak samodzielnie przestać pić alkohol?
Jeżeli jesteś osobą, która nie zmaga się z uzależnieniem, a po alkohol sięgasz tylko okazyjne, do zupełnej rezygnacji z napojów wyskokowych potrzebujesz odrobiny silnej woli. Wystarczy, że zdecydujesz się zastąpić alkohol czymś innym — na imprezach sięgaj po dowolne napoje bezalkoholowe, jak soki owocowe czy woda gazowana. Jeśli zależy Ci na prowadzeniu zdrowego stylu życia, takie postępowanie wejdzie Ci w nawyk i szybko zapomnisz o istnieniu alkoholu.
Jeśli alkohol odgrywa w Twoim życiu ważną rolę i jest jedyną znaną Ci metodą służącą kojeniu codziennych stresów, może to być początek uzależnienia. W takiej sytuacji najlepiej będzie zastanowić się, czym zastąpić picie alkoholu i krok po kroku wcielać ten plan w życie. Jeżeli realizacja planu będzie Ci przychodziła z dużym trudem, poszukaj profesjonalnej pomocy, bo może to oznaczać, iż uzależnienie rozwinęło się już do tego stopnia, że nie poradzisz sobie z nim na własną rękę.
Jak odmówić picia na imprezie?
Wizja zakrapianych alkoholem spotkań towarzyskich to utrapienie każdej osoby uzależnionej, która jest świeżo po terapii i na nowo uczy się życia w trzeźwości. To delikatny okres, w którym alkoholik nadal pracuje nad asertywnością, a widok alkoholu na stole może wywołać lawinę negatywnych zdarzeń i z powrotem popchnąć go w objęcia nałogu. Dlatego też psychologowie często zalecają, by w ciągu pierwszych kilku tygodni, a nawet miesięcy po terapii po prostu unikać spotkań rodzinnych, jeśli wiadomo, że pojawi się na nich alkohol.
Gdy jako trzeźwy alkoholik na dobre powrócisz już do życia towarzyskiego, możesz poinformować bliskich o zaprzestaniu picia, ale nie musisz tłumaczyć się każdemu uczestnikowi imprezy z osobna. Jeżeli problem uzależnienia od alkoholu Cię nie dotyczy i po prostu nie chcesz pić, również nie musisz szczegółowo wyjaśniać swoich pobudek. Zwyczajnie odmawiaj — uprzejmie, ale zdecydowanie. W określonych sytuacjach drinki bezalkoholowe mogą zastąpić alkohol. Warto mieć jednak na uwadze, że bezalkoholowe trunki zupełnie nie sprawdzają się u osób uzależnionych, bo mogą stać się wyzwalaczami, które przywracają chęć wypicia prawdziwego alkoholu.
Czym zastąpić picie alkoholu?
Jeżeli zastanawiasz się, czym zastąpić alkohol, prawdopodobnie jest go w Twoim życiu za dużo i bardzo możliwe, że jesteś osobą uzależnioną. Pytanie o to, czym zastąpić alkohol, zadają sobie przede wszystkim alkoholicy, którzy są w trakcie terapii. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje milion różnorodnych aktywności, które z powodzeniem mogą zastąpić picie alkoholu. Czeka Cię zmiana nawyków, ale dzięki temu dostaniesz szansę cieszenia się swoim życiem w trzeźwości i czerpania z niego garściami. Będziesz mieć też więcej wolnego czasu, bo przestaniesz marnować go na leczenie kaca i innych objawów zespołu odstawiennego. Zainspiruj się poniższymi przykładami i pamiętaj, że zmiana nawyków wyjdzie Ci na zdrowie!
Co zmniejsza ochotę na alkohol?
Osobie uzależnionej alkohol służy najczęściej do redukcji stresu. W rzeczywistości spożycie alkoholu jedynie maskuje problem. Zamiast alkoholu można zdecydować się na uprawianie sportu. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie i psychikę — to doskonały sposób na oczyszczenie głowy ze zmartwień. Anonimowi alkoholicy często poświęcają się też różnorakim czynnościom manualnym. Malowanie obrazów, rozwiązywanie krzyżówek czy robienie na drutach skutecznie odwraca uwagę od alkoholu.
Dobrym sposobem na relaks może być gorąca kąpiel. Do wody warto dodać kilka kropli olejku eterycznego. Niektórym pomaga też joga, regularne medytowanie albo stosowanie specjalnych technik oddychania.
Jakie hobby zamiast alkoholu?
Czas odzyskany dzięki rezygnacji z alkoholu możesz poświęcić na swoje pasje. Pomyśl o aktywnościach, które sprawiały Ci przyjemność, zanim picie alkoholu zdominowało Twoje życie. Możesz do nich powrócić albo wybrać zupełnie nowe hobby. Jeśli Twoim marzeniem zawsze było opanowanie jakiegoś języka obcego — teraz jest dobry moment, by się za to zabrać. Jeżeli aktywność fizyczna zawsze była Twoją mocną stroną, eksperymentuj z nowymi dyscyplinami sportu. Możesz zapisać się na basen, siłownię czy lekcje tenisa. Wolisz spędzać czas spokojnie i znaleźć pasję, której możesz poświęcać się bez wychodzenia z domu? Zajmij się gotowaniem, uprawą roślin doniczkowych, układaniem puzzli, sklejaniem modeli albo grą w planszówki.
Co zamiast alkoholu wieczorem?
Osoby uzależnione od alkoholu w pierwszych fazach uzależnienia zazwyczaj piją wieczorem, bo wtedy mają najwięcej wolnego czasu. Jeśli i Twoje wieczory niegdyś kręciły się wokół picia, postaraj się zapełnić je innymi aktywnościami. Możesz rozwijać wówczas swoje nowe hobby, przygotować relaksującą kąpiel albo wybrać się na wieczorny spacer. Ciekawa książka czy serial to równie dobry wybór — zamiast alkoholu lekturę albo seans umilaj sobie ulubionymi przekąskami.
Czym zastąpić piwo wieczorem?
Na początku nowego, lepszego życia bez alkoholu może brakować Ci piwa, jeśli niegdyś to ono towarzyszyło Ci każdego wieczoru. By zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, musisz znaleźć bezpieczne napoje, które będą Ci smakować. Bezalkoholowe trunki o smaku przypominającym oryginalny alkohol są złym wyborem. Zamiast nich sięgaj po zdrowe napoje bezalkoholowe, które nie uzależniają. Mogą to być soki owocowe, herbaty o różnych smakach, napary ziołowe albo kakao. Jeśli bardzo brakuje Ci piwa, częściej sięgaj po bezpieczne napoje z bąbelkami. Piwo z powodzeniem może zastąpić woda gazowana. By wzbogacić jej smak, dodaj do niej sok z cytryny, miętę albo skórkę z pomarańczy.
Nie umiem zrezygnować z picia — czy to już czas na terapię?
Uzależnienie od alkoholu jest podstępną chorobą, która może rozwijać się latami, zanim alkoholik zdecyduje się na leczenie. Jeżeli próby picia wyłącznie napojów bezalkoholowych w Twoim przypadku regularnie kończą się fiaskiem, bo ostatecznie i tak wracasz do ulubionego piwa, masz cechy osoby uzależnionej. Przeanalizuj swoje nawyki i zastanów się, jak ważne jest dla Ciebie regularne spożywanie alkoholu. Czy picie alkoholu jest Twoim lekarstwem na trudny dzień w pracy albo kłótnię z bliską osobą? Czy często masz wrażenie, że Twój organizm domaga się alkoholu?
Pamiętaj, że osoba uzależniona nie zawsze wygląda jak stereotypowy alkoholik spod sklepu monopolowego. Z uzależnieniem zmagają się przedstawiciele wszystkich grup społecznych. Jeśli mimo chęci nie potrafisz zrezygnować z alkoholu, zdecyduj się na terapię w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Leczenie alkoholizmu to rozwiązanie, dzięki któremu zadbasz o swoje zdrowie i podarujesz sobie szansę lepszego życia.